Hebreerbrevet 1:10-12

Du, Herre, har i begynnelsen lagt jordens grund, och himlarna är dina händers verk. De skall gå under, men du förblir. De skall alla nötas ut som en klädnad. Som en mantel skall du rulla ihop dem, och som en klädnad skall de bytas ut. Men du är densamme, och dina år har inget slut.

Detta är ett citat från Ps 102:26-28 där himlarnas och jordens skapare är JHWH. Tidigare trodde jag att författaren till Hebreerbrevet ville peka på Jesus som JHWH med detta citat. Men på senare tid har jag ändrat uppfattning. Det finns vissa saker i kontexten till 1:10-12 som talar emot att det skulle handla om Jesus. Enligt 1:4 har Jesus ärvt Guds namn JHWH som ett auktoritetsnamn. Men hur har han kunnat ärva detta namn om han alltid har varit JHWH? I 1:5 citerar författaren från Ps 2, en kröningspsalm som tydligt skiljer mellan JHWH och Messias:

Jordens kungar reser sig och furstarna gaddar ihop sig mot JHWH och hans Smorde … Jag vill förkunna JHWH:s beslut, han sade till mig: “Du är min Son, jag har fött dig i dag.” (2:2, 7)

I 1:5 citerar författaren även från 2 Sam 7:12-14 där kung David får löftet om en framtida kung som skall utgå från hans egen kropp. Citatet i 1:8-9 visar att Jesus blivit smord av Gud, vilket talar emot att han själv är Gud. Det finns alltså flera texter innan 1:10-12 som visar en tydlig skillnad mellan JHWH och Jesus. Varför skulle då författaren lyfta fram Jesus som JHWH i 1:10-12? Tar vi sedan med 1:13 i sammanhanget blir detta ännu tydligare:

Till vilken av änglarna har han någonsin sagt: Sätt dig på min högra sida tills jag lagt dina fiender som en pall under dina fötter?

Citatet är hämtat från Ps 110 där JHWH profetiskt utväljer Messias till att vara präst på samma sätt som Melkisedek:

JHWH sade till min Herre (adoni): “Sätt dig på min högra sida tills jag lagt dina fiender som en pall under dina fötter.” … JHWH har gett sin ed och ska inte ångra sig: “Du är präst för evigt, på samma sätt som Melkisedek.” (110:1, 4)

Det hebreiska ordet ’adoni’ (אֲדֹנִי) används aldrig för Gud utan enbart för skapade varelser. JHWH har alltså utvalt Jesus, en skapad varelse, till att vara en präst på samma sätt som Melkisedek. Och syftet med att vara präst är betjäna JHWH, vilket blir en motsägelse om Jesus själv är JHWH. Det finns ingen logik i att författaren av Hebreerbrevet skulle ha lyft fram Jesus som JHWH i 1:10-12, för att i versen precis efter citera från en psalm som visar på raka motsatsen. Även resten av Hebreerbrevet ger stöd för detta.

Därför, heliga bröder, ni som har fått del av en himmelsk kallelse, se på Jesus, den apostel och överstepräst som vi bekänner oss till. Han var betrodd av den som hade insatt honom. (3:1-2)

Trots att han var Son fick han lära sig lydnad genom sitt lidande. (5:8)

Låt oss ha blicken fäst vid Jesus, trons upphovsman och fullkomnare … som nu sitter på högra sidan om Guds tron. (12:2)

Observera orden ”sitter på högra sidan om Guds tron” i sista texten. Det är en hänvisning till Ps 110:1 (ovan) som handlar om Jesus som en skapad varelse och präst åt JHWH. Därför, utifrån kontexten, ser jag det som alltför långsökt att författaren till Hebreerbrevet skulle haft för avsikt att lyfta fram Jesus som JHWH i 1:10-12. Istället tror jag hans avsikt med citatet helt enkelt var att peka på Fadern som alltings Skapare, såsom texten gör i Ps 102:26-28.

Lämna en kommentar